LOADING...

چاپ افست


یکی از بهترین و پرطرفدارترین روش‌های چاپ است. چاپ افست روشی برای رسیدن به بهترین كیفیت و بالاترین تیراژ محصولات است. فراهم بودن تجهیزات بروز و نیروهای متخصص برای تولید یك محصول چاپ افست در مراحل طراحی و چاپ باعث می‌شود تا كیفیت محصولات چاپی به طرز مناسب و قابل قبول در تمامی مراحل قابل انجام باشد. دقت و تجربه در یکی از اركان مهم در فرایند چاپ افست است، در مرحله پیش از چاپ و تولید باید مطمئن شوید كه تمام فایل‌ها به درستی در آماده‌سازی برای چاپ افست پردازش می‌شوند، این شامل تبدیل به مناسب مدل رنگ CMYK آماده ساختن فایل و خروجی فیلم و زینك تاثیر مستقیم و زیادی در نتیجه نهایی محصول خواهد داشت.

همه چیز در مورد چاپ افست

برای خیلی از صاحبان كسب‌وكار زمانی كه می‌خواهند به سراغ چاپ كاتالوگ، بروشور، كارت ویزیت و... بروند، این سوال پیش می‌اید كه چه نوع چاپی مناسب تقاضای آن‌ها می‌باشد؟

به این منظور قصد داریم در این مطلب توضیحاتی در مورد یکی از رایج‌ترین انواع چاپ یعنی چاپ افست بدهیم تا با این روش چاپ و تفاوت اصلی آن با چاپ دیجیتال به طور كامل آشنا شوید.

قبل از هرچیز لازم است بدانید كه چاپ افست برای مواقعی مناسب است كه قصد چاپ با تیراژ بالا را دارید و چاپ دیجیتال برای زمانی است كه قصد چاپ با تعداد كم دارید. حداقل تعداد برای چاپ افست 1000 عدد می‌باشد و این چاپ عموماً بر روی كاغذ، فلز و نایلون انجام می‌شود.

چگونگی چاپ افست

اگر بخواهیم به زبان ساده روند كار دستگاه چاپ افست را توضیح دهیم، در این دستگاه سه استوانه وجود دارد كه نقش اصلی را در چاپ طرح و رنگ دلخواه شما ایفا می‌کنند، برای چاپ هر رنگ از این استوانه ه استفاده می‌شود؛ به این صورت كه اول چیزی كه قرار است چاپ شود را روی صفحه‌ای فلزی به نام زینك منتقل می‌کنند، عملکرد این صفحه به گونه‌ایست كه فقط نوشته‌ها و تصاویر نقش بسته روی آن مركب چاپ را به خود می‌گیرند.

بعد از آن طرح روی زینك با فشار به روی پوشش لاستیکی استوانه‌ی دوم نقش می‌بندد و در همین زمان كاغذ و یا هرچیزی كه قرار است روی آن چاپ انجام بشود با چرخیدن دور استوانه‌ی سوم طرح و رنگ را با فشار از استوانه‌ی دوم می‌گیرد.

کاربردهای چاپ افست

می‌توانیم بگوییم كه ما همواره به طور غیرمستقیم با چاپ افست در تماس هستیم؛ چرا كه این روش به دلیل مزایای بسیاری كه دارد محبوب‌ترین نوع چاپ می‌باشد. چه زمانی كه در مدرسه یا دانشگاه با كتب درسی سروكار داشتیم و چه زمانی‌که در حال تورق روزنامه یا مجله هستیم، در واقع در حال استفاده از تکنولوژی چاپ افست می‌باشیم. مواردی كه از چاپ افست برای تولیدشان استفاده می‌شود عبارتند از:

روزنامه‌ها
در واقع روزنامه‌ها قدیمی‌ترین مثال تولیدی چاپ افست هستند. دلیل استفاده از روش چاپ افست در تولید روزنامه قیمت مقرون به صرفه‌ی این روش در تیراژ بالا می‌باشد.
کتاب‌ها
بعد از روزنامه، كتاب‌ها بارزترین محصولی هستند كه چاپ افست تولید آن‌ها را برای ما راحت كرده است. به وسیله‌ی چاپ افست كتاب‌های بسیاری در تیراژ بالا تولید می‌شوند و در دسترس ما قرار می‌گیرند. كیفیت راضی‌كننده‌ی چاپ افست یکی از دلایل اصلی استفاده از این روش چاپ برای تولید كتاب می‌باشد.
اسناد و مدارک ملی
بسیاری از مدارک و اسناد مالی سازمان‌ها مانند گزارشات مالی و... كه هر ساله توسط شركت‌ها منتشر می‌شوند به وسیله‌ی چاپ افست به تولید می‌رسند.
تبلیغات و بسته‌بندی
شاید برایتان عجیب باشد اما بیشترین كاربرد چاپ افست در زمینه‌ی تبلیغات و بسته‌بندی می‌باشد. تبلیغات و بسته‌بندی درست می‌تواند تاثیر شگفت‌انگیزی در كسب‌وكار شما بگذارد، به همین منظور بهتر است همواره در این جهت از روش‌های بهینه و با كیفیت استفاده كنید.

جدا از مواردی كه ذكر شد چاپ افست در موارد مهم دیگری مانند چاپ كاتالوگ و بروشور، چاپ بازی‌های كارتی، پاكت لوح‌های فشرده، نقشه‌ها و بسیاری از محصولات دیگر كاربرد دارد.

مزایای استفاده از چاپ افست:

کیفیت بالا و ماندگاری
با اینکه امروزه با پیشرفت علم شیمی و همچنین تکنولوژی روش‌های چاپی متفاوتی به وجود آمدند، اما چاپ افست به دلیل كیفیت بالایی كه از دیرباز داشته است همچنان جزو محبوب‌ترین روش‌ها می‌باشد. به وسیله‌ی چاپ افست می‌توانید از هر تصویری كه دلخواهتان هست سفارش چاپی بدهید و نگران از بین رفتن كیفیت چاپ نیز نباشید چرا كه یکی دیگر از مزایای منحصر به فرد چاپ افست ماندگاری بالای آن می‌باشد.
سرعت و حجم چاپی زیاد
این مورد برای بسیاری از كسب‌وكارهایی كه محصولات كاغذی تولید می‌کنند اهمیت زیادی دارد. به طور مثال چاپ روزنامه باید هر روز و در تیراژ بسیار زیادی صورت بگیرد. به همین دلیل سرعت زیاد چاپ افست و قابلیت آن برای تولید در حجم زیاد آن را برای اینگونه مشاغل بسیار محبوب كرده.
مقرون به صرفه بودن
با اینکه چاپ افست مزایای بسیار زیادی دارد و چاپ را با كیفیت بالایی به انجام می‌رساند، قیمت آن نسبت به بقیه‌ی روش‌های چاپی بسیار مقرون به صرفه است. در واقع این چاپ افست ارزان‌ترین روش چاپی در تیراژ های تجاری می‌باشد كه طبیعتاً بر محبوبیت آن می‌افزاید.
سرعت بالا در تولید کلیشه چاپی
به غیر از چاپ دیجیتال بقیه‌ی روش‌های چاپی همگی نیاز به كلیشه‌ی چاپی دارند ولی در این میان تولید كلیشه‌ی چاپی برای افست راحت‌تر است. جدا از آن به دلیل اینکه در این روش چاپ كلیشه‌ی افست با سطح چاپ تماس مستقیم ندارد، باعث ماندگاری بیشتر آن می‌شود و در طولانی مدت هزینه‌ی كم‌تری برای تعویض آن نیاز است.
باطله کم‌تر
یکی از دغدغه‌های امروزه‌ی همه‌ی ما تولید زباله و استفاده‌ی بیش از حد از منابع طبیعی می‌باشد. در این مورد نیز چاپ افست یك قدم از باقی روش‌های چاپی جلوتر می‌باشد، چرا كه قابلیت تنظیم میزان مركب مورد نیاز برای هر كار قبل از شروع چاپ وجود دارد. این موضوع نه تنها باعث تمیز‌تر شدن چاپ می‌شود، بلکه در دستگاه‌های افست خشك میران باطله در ابتدای كار بسیار كم‌تر می‌شود.
تنوع
همانطور كه گفتیم چاپ افست در بسیاری از محصولات از روزنامه تا بسته‌ی شکللات كاربرد دارد، بنابراین می‌شود از هر نوع كاغذی برای چاپ استفاده نمود كه این موضوع دست شما را برای انجام طراحی‌های متفاوت و تولید انواع مختلف بروشور، كارت ویزیت و ... باز می‌گذارد.

شاید بزرگترین عیبی كه چاپ افست دارد این است كه برای سفارشات با حجم پایین مقرون به صرفه نمی‌باشد و این موضوع ممکن است آن را از لیست بسیاری از مشاغل حذف كند، ایراد دیگر چاپ افست این است كه زمانی که اپراتور برای دستگاه اطلاعات را مشخص می‌کند، دیگر امکان تغییر اطلاعات وجود نخواهد داشت و تا پایان كار باید با همان اطلاعات اولیه چاپ به اتمام برسد.

اكنون كه با مزایای چاپ افست برای سفارشات حجم بالا آشنا شده‌اید، قطعاً تصمیم‌گیری برای انتخاب روش چاپ موردن نظرتان راحت تر شده و فقط باید آن را به تیمی بسپارید كه بتوانند سر وقت و حرفه‌ای از صفر تا صد كار را برایتان انجام دهند.

پیشنهاد ما به شما سپردن كارتان به تیم كارتن‌سازی نوید كیان آساک (كارتن نوید) می‌باشد. از مزیت‌های تیم ما این است كه با داشتن سال‌ها تجربه در زمینه‌ی طراحی و چاپ، كار شما را با بهترین كیفیت و دقیقاً مطابق سلیقه‌تان اجرا می‌کنیم، همین‌طور این امکان برایتان محیا است كه از سراسر ایران بتوانید به صورت تلفنی یا آنلاین سفارش خود را به ثبت برسانید.

كافی است به بخش نمونه كارهای وبسایت ما مراجعه بفرمایید تا به صداقت ما در مورد كیفیت بالای طراحی و چاپ پی ببرید، اینکه شما مشتری بعدی ما باشید و بتوانیم سهم كوچکی در زیباتر جلوه دادن كارتان داشته باشیم باعث افتخار ماست.